Lamanův web

Párty hrad

(3 komentáře)

Máte náklad 3000 banánů a chcete ho na velbloudovi převézt přes poušť. Velbloud má nosnost 1000 banánů a spotřebu 1 banán/km. Poušť má 1000 km napříč. Jak převézt co nejvíc banánů?
Já umím 467. Ale asi to není optimální.

Nedávno jsem si vzpomněl na několik logicko-matematicko-programovacích úloh, co jsem před lety řešil a nemohl vyřešit. Ukázalo se, že jsem zatím nezhloupl a naopak jsem nabral užitečné zkušenosti s řešením problémů. Velmi mě potěšilo, když jsem cestou do práce vyřešil transport banánů a cestou z práce piráty dělicí poklad.

Pět pirátů si dělí poklad – 1000 zlatých mincí. Podle hodnosti od lodníka po kapitána postupně každý předloží návrh a proběhne hlasování. Pokud ho odsouhlasí nadpoloviční většina, je návrh přijat a peníze se podle něj rozdělí. Jinak je pirát hozen přes palubu a se svým návrhem pokračuje další. Prioritou pro každého přežít, získat co nejvíc peněz, zabít co nejvíc ostatních pirátů. Jaké rozdělení má navrhnout lodník?

Byl jsem na párty v Teplicích u Noirova šéfa Honzy. Předem inzeroval, jak se s hostitelem navzájem podobáme, což nemůžu popřít. Bohužel shoda se nenašla v mých nejoblíbenějších vlastnostech – Honza byl pozorný, velkorysý, pečlivý, ale nevýrazný, trochu nudný a šel brzy spát (v půl druhé).

Máte dvě vejce a stopatrovou budovu. Chcete zjistit, z kolikátého patra můžete vejce pustit, aniž by se rozbilo. Nevadí vám při tom obě vejce rozbít, ale chcete použít co nejméně hodů (pro nejhorší případ). Jak na to?

Po tři čtvrtě roce jsem se viděl s Jasem a po více než roce s Gerťákem.

Dívali jsme se na hvězdy a udělalo mi radost, že jsem našel Herkula. Soukromě mu přezdívám párty man, protože má kolem čtvercového těla ruce a nohy divoce rozhozené na všechny strany.

Připili jsme na Foxe Muldera, protože David Duchovny zrovna slavil narozeniny. Šedesátku.

Nešel jsem brzy spát a zatančil jsem si opilou noční salsu se Žanetou.

Další dopoledne-poledne jsem si spálil hlavu, přestože se vždycky držím ve stínu a na slunci nosím klobouk. Je vidět, že naše nejbližší hvězda na mě má spadeno.

Máte dvanáct mincí a rovnoramenné váhy. Jedna mince je falešná – má odlišnou váhu než ostatní. Jak ji nalézt pomocí 3 vážení?

Paměti se nedá věřit. Úlohu s mincemi jsem viděl kdysi dávno v sešitě od Mensy. Nikdy jsem nepřišel na to, jak to udělat. Když jsem se o ní teď zmiňoval tátovi, taky si ji vybavil a byl si jistý, že jsem ji vyřešil. Protože ale z domnělého postupu dal dohromady jen nepoužitelné útržky, nedá se rozsoudit, kdo z nás si to pamatuje správně.

Komentáře

Laman 10. srpna 2020 23:57

ho, a doslechl jsem se, že Honzovi sousedi staví dům podle návodů na youtube, což je maximálně okouzlující myšlenka

Odkaz | Odpovědět

Jarda 5. února 2021 5:35

Úlohu s váhami jsi určitě vyřešil!

Odkaz | Odpovědět

Laman 8. února 2021 20:38

Jarda: ano. dořešil jsem ji cestou na kemp
a banány musím aktualizovat. ve skutečnosti se dá 534

Odkaz | Odpovědět

Nový komentář

požadováno

požadováno (neveřejné)

volitelné

požadováno

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Odběr novinek

Příspěvky: RSS / Atom
Komentáře: RSS / Atom