Lamanův web

Studium jazyků

(0 komentářů)

Naše serdce rabotajet kak novyj motor.

Zjistil jsem, že Duolingo se dá používat v prohlížeči a začal jsem se učit rusky. Náramně se mi zamlouvá ten gamifikovaný styl využívající mnoho opakování jednoduchých cvičení s minimem teorie. Taky jsem si potvrdil, jak se slovanské jazyky podobají. Když si nevybavím nějaké slovo rusky, zkusím ho slovensky nebo česky a často se trefím. Slovenština je prý vůbec univerzálně nejsrozumitelnější slovanský jazyk. Občas funguje taky němčina. Sprcha je duš, židle je stul, pomeranč je apelsin.

Zapomniť znamená zapamatovat si.
Źizň znamená život.
Život znamená břicho. To se dobře shoduje s asijskou představou duše sídlící v břiše.
Užasnaja pogoda znamená hrozné počasí.

Viděl jsem pěkný film Bratr, z ruského podsvětí 90. let. Mladý Danila chodí po Petrohradě, shání CD skupiny Nautilus Pompilius a občas někoho zabije nebo někdo zkusí zabít jeho (ale je to byznys, a Danila je sympaťák).

Mám novou oblíbenou skupinu Kino.

Duolingo není úplně perfektní. Není jasné, kolik toho člověk po absolvování celého kurzu vlastně bude umět. A chybí nějaký doporučený průběh. Lekce se dají dělat v různém pořadí, dají se přeskakovat (a potřebné testy z ruštiny jsou při znalosti češtiny dost snadné), odpovědi se dají zadávat z klávesnice nebo výběrem slov z nabídky (což je tak desetkrát lehčí, než je psát).

Abych se nenudil, začal jsem se mimo Duolingo učit taky toki ponu, což je minimalistický umělý jazyk. Toki pona je zábavná, jednoduchá a logická, jen zatím nevím, jestli je to plnohodnotně použitelný jazyk. (A bohužel není k ničemu užitečná.)

mi tawa.

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře

Nový komentář

požadováno

požadováno (neveřejné)

volitelné

požadováno

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Odběr novinek

Příspěvky: RSS / Atom
Komentáře: RSS / Atom