Lamanův web

Tři centy

(0 komentářů)

Stagnace projektu OneEye při postupu tradičními metodami mě přiměla vyzkoušet opět neuronové sítě. Zjistil jsem, že práce s Kerasem je o mnoho pohodlnější než s Tensorflow a že mé dovednosti dobře stačí na opisování z tutoriálů.

Omezoval mě už jen hardware, protože můj notebook nebyl sestrojený pro strojové učení. Jedna epocha (ze stovek či tisíců nutných) mu zabrala 4 minuty. Tušil jsem, že se dají pronajmout výkonné virtuální servery placené pouze za skutečně využitý čas. A skutečně. Službu Vast.ai jsem vybral jako nejlevnější a líbí se mi i její komunitní charakter – jedni uživatelé pronajímají svou nevyužitou výpočetní kapacitu jiným uživatelům. Už se nesdílejí jen byty, auta a peníze, ale i počítače. Takže si pronajmu stroj, nastěhuju tam data, spustím výpočet, pak stáhnu výsledky, smažu stroj, výsledky v klidu lokálně vyhodnotím a opakuji.

Běh jedné epochy se mi zkrátil na 11 sekund a 3 centy, co jsem utratil za první den, jsem si zařadil do seznamu nejlepších investic co do poměru radost/cena. Jsou tam teď se 796 Kč za navýšení RAM v mém počítači ze 4 na 8 GB a s 10 Kč za levné DVD Nebohá paní Pomsta.

Záhy jsem zjistil, že je lepší si připlatit, aby mi výpočty pořád nepřerušovaly prioritnější požadavky uživatelů, co nabídli vyšší cenu. Ale za 20 centů na hodinu můžu mít k dispozici stroj s GPU za 30k korun.

Zbývá tam rozjet Lizzie, až se mi někdy bude ve volné chvíli chtít.

Mimochodem, umělá inteligence umí stejně kreativní řešení jako ta přirozená: https://aiweirdness.com/post/172894792687/when-algorithms-surprise-us

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře

Nový komentář

požadováno

požadováno (neveřejné)

volitelné

požadováno

Nejnovější příspěvky

Nejnovější komentáře

Odběr novinek

Příspěvky: RSS / Atom
Komentáře: RSS / Atom